Obecnie w Polsce najczęstszymi sposobami regulacji urodzeń jest stosowanie barierowych metod antykoncepcyjnych (tzw. prezerwatywy męskie – 30 % stosujących) oraz doustna antykoncepcja hormonalna (tzw. tabletki – 23 %). Skuteczność obydwu metod jest całkowicie zależna od sposobu stosowania powyższych metod. W przypadku metod barierowych aż 18 kobiet na 100 w ciągu roku zachodzi w ciążę (tzw. wskaźnik Pearla) pomimo ich stosowania.
Jeśli chodzi o antykoncepcję doustną wskaźnik ten wynosi 9 na 100 kobiet. W tym przypadku związany jest z przypadkowym nieprzyjęciem jednej lub więcej tabletek w ciągu cyklu, z wystąpieniem zaburzeń pokarmowych (biegunka, wymioty) czy stosowaniem pewnych leków (leki przeciwpadaczkowe, antybiotyki) w trakcie ich stosowania itd.
Najbardziej skuteczną metodą zapobiegającą ciąży (0,2/100) jest długoterminowa antykoncepcja hormonalna, która wyłącza możliwość popełnienia błędu związanego z niewłaściwym jej stosowaniem i eliminuje negatywny wpływ różnych czynników na jakie narażone są Pacjentki (np. leki). Ten rodzaj antykoncepcji stanowią hormonalne systemy domaciczne zakładane na 3 lub 5 lat, umożliwiające całkowity brak konieczności pamiętania przez Pacjentkę o regularnej aplikacji środka antykoncepcyjnego. Zawierają wielokrotnie mniejszą dawkę hormonu gestagenu niż doustna antykoncepcja, co wiąże się ze znacznie mniejszym wpływem tego hormonu na organizm kobiety.
Oprócz odwracalnego efektu antykoncepcyjnego dodatkowo regulują cykl miesięczny, zmniejszają obfitość i bolesność krwawień miesięcznych, a z faktu nie zawierania hormonu estrogenu mogą być stosowane m.in. przez kobiety karmiące piersią, palące czy wykazujące skłonność do żylaków. W niewielkim procencie mogą powodować również pewne objawy uboczne tj. np. plamienia w początkowym okresie, jednak mijają one w ciągu kilku pierwszych miesięcy ich stosowania.
Mirena
- domaciczny system antykoncepcyjny występujący najdłużej (od 1998 roku) na rynku,
- zawiera 52 mg hormonu Lewonorgestrelu, który uwalnia średnio na dobę w ciągu 5 lat 20 µg tego hormonu,
- efekt antykoncepcyjny i leczniczy oparty jest na lokalnym oddziaływaniu hormonalnym w jamie macicy, nie działając ogólnoustrojowo jak to ma miejsce w przypadku antykoncepcji doustnej. Z powodu braku hamowania owulacji u większości Pacjentek ich samopoczucie się nie zmienia,
- oprócz typowych wskazań antykoncepcyjnych, często jest stosowany jako najskuteczniejsza metoda ograniczająca obfite krwawienia miesięczne czy też nawracające krwawienia z dróg rodnych, stanowiąc ostatnią metodę nieoperacyjnego ratowania macicy.
Kyleena
- najnowszy domaciczny system hormonalny, dostępny na rynku polskim od października 2017 roku. Więcej w zakładce Nowości